Kategorie
Blog

Łączenie blatów kuchennych – jak łączyć blaty narożne?

Łączenie blatów kuchennych od A do Z! Wszystko co musisz wiedzieć o blatach narożnych! Jak łączyć blaty narożne? O czym pamiętać i czego unikać? Zapraszamy do poradnika!

Jak wykonuje się łączenie blatów kuchennych, tak aby całość wygląda estetycznie i pozostała w pełni praktyczna? Jak łączyć blaty narożne? Dlaczego właściwe połączenie blatu jest istotne? Właśnie to postaramy się omówić w tym artykule.

Dlaczego łączenia blatu kuchennego są ważne?

Bez względu na to, czy wybieramy klasyczne blaty drewniane, czy też blaty kuchenne kamienne – zawsze musimy zadbać, aby łączenie blatów wykonane było zgodnie ze sztuką. Trzeba mieć na uwadze fakt, że w szczelinach może gromadzić się wilgoć i resztki jedzenia, a stąd już bliska droga do pojawienia się pleśni, grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Osobną kwestią są walory estetyczne. Ogromne szczeliny w blacie kuchennym nie wyglądają schludnie i z tego też powodu bez względu na jego rodzaj, wszelkie łączenia trzeba w sposób odpowiedni zabezpieczyć i zamaskować.

blaty z granitu baner cta

Łączenie blatów kuchennych – narzędzia i sprzęt

Podczas łączenia blatów kuchennych w domowych warunkach, dobrze jest skorzystać z profesjonalnych elektronarzędzi i ręcznego sprzętu do obróbki drewna. Nie obejdzie się z pewnością bez wyrzynarki z założonym brzeszczotem do drewna, szlifierki kątowej, wiertarko-wkrętarki, wiertła do drewna, silikonu sanitarnego, wkrętów, miarki i poziomicy. W rękach dobrego fachowca powinien znaleźć się również kątownik, a do elementów łączących blaty zaliczają się także uchwyty, kołki i złącza do blatów.

W przypadku naszej firmy wszystko odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi do pracy z kamieniem i elementami kamiennymi. Korzystamy z maszyn przeznaczonych do kamiennych powierzchni i wykonane przez nas łączenia, cięcia i szlify, wykonane są ze szczególną dbałością.

blaty z z kamienia baner cta

Wycinanie otworów w blacie kuchennym

Realizując projekty u klienta, do wycinania otworów w blatach, również korzystamy z narzędzi przeznaczonych do obróbki kamienia. Wszystkie otwory wycinamy maszynowo, stosując przy tym najnowocześniejsze rozwiązania. Niezależnie od otworu i rozwiązania, do jakiego mamy dopasować otwór – zlewy, rury, płyty grzewcze, cięcia maszynowe zapewniają precyzję nieporównywalną do innych rozwiązań.

Co natomiast zrobić, podczas takich działań w domowych warunkach? Przed etapem łączenia blatu, należy precyzyjnie przystąpić do wycinania w nim otworów. Te potrzebne będą na m.in. różnego rodzaju rury, zlewozmywak czy płytę grzewczą. W wycinaniu blatu doskonale sprawdzi się wyrzynarka (najlepiej akumulatorowa). Dzięki niej możliwa staje się wycinka otworów o praktycznie każdym kształcie. W przypadku prostoliniowego cięcia na większej długości, warto wykorzystać pilarki tarczowe, które słyną z większej wydajności. Oczywiście przed podjęciem się cięcia, należy skrupulatnie zaznaczyć na blacie kształt otworu, a wcześniej ustalić, w jakiej odległości od brzegu blatu będą znajdować się kluczowe elementy wyposażenia, takie jak wspomniany już zlewozmywak czy płyta grzewcza.

blaty z konglomeratu baner cta

Jak połączyć blat kuchenny?

Ostatnim krokiem jest łączenie blatu w kuchni. Do tej czynności należy podejść ze szczególną starannością, gdy mamy do czynienia z blatem narożnym. Istotne będzie tutaj zaizolowanie miejsca łączenia, tak aby zabezpieczyć szczelinę przed wilgocią. Właśnie w tym celu najlepiej sprawdzi się silikon sanitarny, który odporny jest na działanie pleśni, grzybów i wilgoci.

Same blaty łączymy ze sobą przy pomocy specjalnych listew montażowych. Najpierw należy przykręcić wkrętami listwę do jednej części blatu, a gdy wszystko będzie dobrze spasowane, dostawić drugą. Dobrym pomysłem będzie także przymocowanie blatu do korpusu szafek kuchenny, co wpłynie na stabilność całej konstrukcji. Obecnie wykorzystuje się łączenia proste, pod kątem 45 stopni, łączenia w kształcie litery “L” oraz łączenia na zygzak. Wszystkie mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę podczas zamawiania blatu.

blaty z marmuru baner cta

Przypominamy również, że w naszym sklepie oprócz blatów kamiennych, można zamówić także schody z kamienia, kominki z kamienia i podłogi z kamienia.

Chcesz przeczytać więcej naszych treści? Sprawdź:

  1. Cena konglomeratu kwarcowego – jak wybrać właściwie? 
  2. Jaka grubość blatu do kuchni będzie najlepsza? – przeczytaj!
  3. Czyszczenie blatów z marmuru? – czego unikać i co stosować?
  4. Odmiany i rodzaje granitu – jakie spotkasz na rynku?
  5. Czym jest czarny granit i ile kosztuje? – sprawdź!
  6. Ile kosztują spieki kwarcowe na wymiar? – poradnik!
  7. Wysokość blatu kuchennego, a ergonomia – jak wybrać?
  8. Ceny blatów granitowych – sprawdź!
  9. Ciemny blat w kuchni – czy to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.