Kategorie
Blog

Jaka grubość i rozmiary blatu kuchennego są najlepsze?

Jak wybrać grubość i rozmiar blatu kuchennego? Jakie wymiary są najlepsze? Jakie błędy przy wyborze blatów występują najczęściej? Zapraszamy do poradnika!

Blat w kuchni powinien nie tylko spełniać funkcję estetyczną, ale przede wszystkim pozostawać w pełni funkcjonalny i wygodny w użyciu. W tym względzie niebagatelne znaczenie mają grubość i rozmiar blatu kuchennego. Jak skutecznie zorganizować przestrzeń roboczą w kuchni i jaki błędów warto unikać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Z czego wykonać blat kuchenny?

Obecnie blaty kuchenne wykonuje się z wielu różnych materiałów, zarówno bardziej syntetycznych, jak i tych w pełni naturalnych. Prym wiedzie z pewnością drewno, a drewniane blaty kuchenne zachwycają swoją naturalnością i łatwą obróbką podczas montażu. Są również ciepłe w dotyku. Niestety nie są one odporne na działanie wysokich temperatur i silnych detergentów, a w dodatku wymagają regularnej impregnacji.

O wiele lepszym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem będą eleganckie blaty kuchenne kamienne. Te najczęściej wykonuje się z marmuru i granitu, aczkolwiek sporą popularność zyskuje także konglomerat. Kuchenny blat wykonany z kamienia naturalnego nie tylko dodaje klasy i estetyki pomieszczeniu, ale jest również odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. Ponadto cechą kamiennych blatów jest ich spora masa i niewrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. To m.in. z tego powodu z marmuru lub granitu wykonuje się także schody z kamienia, kominki z kamienia i podłogi z kamienia.

Sprawdź również: Co lepsze na blat kuchenny: granit czy marmur?

Jaka grubość blatu jest najlepsza?

Najczęściej blaty kuchenne wykonane z kamienia mają grubość od 2 do 3 cm. Nieco grubsze są z kolei blaty laminowane i drewniane 2–4 cm, a także kompozytowe i metalowe – do 4 cm grubości. O ile niegdyś panowała moda na bardzo grube i solidne blaty, ostatnimi czasy można zauważyć trend odwrotny. Oferty niektórych producentów obejmują nawet blaty o grubości zaledwie kilkunastu centymetrów i w tej roli świetnie sprawdza się konglomerat kwarcowy, który pomimo tak niewielkiej grubości, zachowuje niesamowitą twardość i wytrzymałość.

Sprawdź również: Łączenie blatów kuchennych – jak łączyć blaty narożne?

Jaki rozmiar blatu kuchennego wybrać?

Optymalnie zaprojektowany blat kuchenny powinien mieć szerokość nie mniejszą jak 60 cm. Najlepiej gdyby szerokość blatu wynosiła ok. 80–120 cm. Już na etapie projektowania warto zadbać o to, aby zarówno zlewozmywak, jak i kuchenka sąsiadowały z blatem po obu stronach. Co do zasady blat o długości przynajmniej 20–40 cm powinien również znaleźć się w okolicach lodówki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej.

Oczywiście nie można zapomnieć o optymalnej wysokości blatu kuchennego. Najczęściej blat w kuchni montuje się na wysokości 85–90 cm, aczkolwiek tu wszystko zależy od wzrostu domowników i specyfiki technicznej mebli kuchennych. Jeżeli blat w kuchni ma zastąpić klasyczny stół, wtedy najlepiej posadzić go na wysokości ok. 75 cm.

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

Jeżeli mamy czas na zastanowienie się i skrupulatne zaprojektowanie wnętrza kuchni, warto spojrzeć na najczęściej popełniane błędy, które w późniejszym czasie przekładają się na obniżony komfort użytkowania i funkcjonalność pomieszczenia.

  • Brak blatu w sąsiedztwie zlewozmywaka – to sprawia, że brudnych naczyń nie ma pod ręką, a codzienne zmywanie to ciągłe przenoszenie naczyń i chlapanie wodą na podłogę wokół zlewozmywaka;
  • Urządzenia AGD zbyt oddalone od siebie – jeżeli kuchnia często służy do gotowania, wtedy warto dążyć do tego, aby kuchenka, zlewozmywak i lodówka były zlokalizowane w miarę blisko siebie;
  • Złe oświetlenie – blat powinien być doświetlony w taki sposób, aby obecność któregokolwiek z domowników w kuchni nie rzucała cienia na obszar roboczy. Najlepiej zastosować punktowe oświetlenie LED bezpośrednio nad blatem, które montuje się pod szafkami;
  • Zbyt ciemne meble – ciemne kolory z jednej strony dodają stylu i elegancji, ale z drugiej optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeżeli kuchnia jest mała, wtedy warto postawić na meble w jasnych odcieniach.

Przeczytaj więcej porad:

  1. Czarny granit – rodzaje i cena – nasz poradnik!
  2. Czyszczenie marmuru – podpowiadamy!

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.