Kategorie
Blog

Jaka grubość i rozmiary blatu kuchennego są najlepsze?

Jak wybrać grubość i rozmiar blatu kuchennego? Jakie wymiary są najlepsze? Jakie błędy przy wyborze blatów występują najczęściej? Zapraszamy do poradnika!

Blat w kuchni powinien nie tylko spełniać funkcję estetyczną, ale przede wszystkim pozostawać w pełni funkcjonalny i wygodny w użyciu. W tym względzie niebagatelne znaczenie mają grubość i rozmiar blatu kuchennego. Jak skutecznie zorganizować przestrzeń roboczą w kuchni i jaki błędów warto unikać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Z czego wykonać blat kuchenny?

Obecnie blaty kuchenne wykonuje się z wielu różnych materiałów, zarówno bardziej syntetycznych, jak i tych w pełni naturalnych. Prym wiedzie z pewnością drewno, a drewniane blaty kuchenne zachwycają swoją naturalnością i łatwą obróbką podczas montażu. Są również ciepłe w dotyku. Niestety nie są one odporne na działanie wysokich temperatur i silnych detergentów, a w dodatku wymagają regularnej impregnacji.

O wiele lepszym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem będą eleganckie blaty kuchenne kamienne. Te najczęściej wykonuje się z marmuru i granitu, aczkolwiek sporą popularność zyskuje także konglomerat. Kuchenny blat wykonany z kamienia naturalnego nie tylko dodaje klasy i estetyki pomieszczeniu, ale jest również odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. Ponadto cechą kamiennych blatów jest ich spora masa i niewrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. To m.in. z tego powodu z marmuru lub granitu wykonuje się także schody z kamienia, kominki z kamienia i podłogi z kamienia.

Sprawdź również: Co lepsze na blat kuchenny: granit czy marmur?

blaty z z kamienia baner cta

Jaka grubość blatu jest najlepsza?

Najczęściej blaty kuchenne wykonane z kamienia mają grubość od 2 do 3 cm. Nieco grubsze są z kolei blaty laminowane i drewniane 2–4 cm, blaty kompozytowe i metalowe mają natomiast do 4 cm grubości.

O ile niegdyś panowała moda na bardzo grube i solidne blaty, ostatnimi czasy można zauważyć trend odwrotny. Oferty niektórych producentów obejmują nawet blaty o grubości zaledwie kilkunastu centymetrów i w tej roli świetnie sprawdza się konglomerat kwarcowy, który pomimo tak niewielkiej grubości, zachowuje niesamowitą twardość i wytrzymałość.

Sprawdź również: Łączenie blatów kuchennych – jak łączyć blaty narożne?

Jaki rozmiar i szerokość blatu kuchennego wybrać?

Optymalnie zaprojektowany blat kuchenny powinien mieć szerokość nie mniejszą jak 60 cm. Najlepiej gdyby szerokość blatu wynosiła ok. 80–120 cm. Standardowa szerokość blatu kuchennego to 60-80 cm, ale coraz częściej ludzie wybierają blaty nieco szersze od standardów, aby zapewnić sobie więcej przestrzeni roboczej.

Już na etapie projektowania warto zadbać o to, aby zarówno zlewozmywak, jak i kuchenka sąsiadowały z blatem po obu stronach. Co do zasady blat o długości przynajmniej 20–40 cm powinien również znaleźć się w okolicach lodówki, piekarnika i kuchenki mikrofalowej.

Jaka wysokość blatu kuchennego?

Oczywiście nie można zapomnieć o optymalnej wysokości blatu kuchennego. Najczęściej blat w kuchni montuje się na wysokości 85–90 cm, aczkolwiek tu wszystko zależy od wzrostu domowników i specyfiki technicznej mebli kuchennych. Jeżeli blat w kuchni ma zastąpić klasyczny stół, wtedy najlepiej posadzić go na wysokości ok. 75 cm.

Sprawdź:

Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

Jeżeli mamy czas na zastanowienie się i skrupulatne zaprojektowanie wnętrza kuchni, warto spojrzeć na najczęściej popełniane błędy, które w późniejszym czasie przekładają się na obniżony komfort użytkowania i funkcjonalność pomieszczenia.

  • Brak blatu w sąsiedztwie zlewozmywaka – to sprawia, że brudnych naczyń nie ma pod ręką, a codzienne zmywanie to ciągłe przenoszenie naczyń i chlapanie wodą na podłogę wokół zlewozmywaka;
  • Urządzenia AGD zbyt oddalone od siebie – jeżeli kuchnia często służy do gotowania, wtedy warto dążyć do tego, aby kuchenka, zlewozmywak i lodówka były zlokalizowane w miarę blisko siebie;
  • Złe oświetlenie – blat powinien być doświetlony w taki sposób, aby obecność któregokolwiek z domowników w kuchni nie rzucała cienia na obszar roboczy. Najlepiej zastosować punktowe oświetlenie LED bezpośrednio nad blatem, które montuje się pod szafkami;
  • Zbyt ciemne meble – ciemne kolory z jednej strony dodają stylu i elegancji, ale z drugiej optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeżeli kuchnia jest mała, wtedy warto postawić na meble w jasnych odcieniach.

Przeczytaj więcej porad:

  1. Czarny granit – rodzaje i cena
  2. Czyszczenie marmuru
  3. Ile kosztuje metr spieków kwarcowych?
  4. Ceny kamiennych blatów do kuchni
  5. Jaki kamień na kominek?
  6. Kamień na schody na zewnątrz
  7. Zalety i wady spieków kwarcowych?
  8. Granit na kominek?
  9. Spieki kwarcowe na ścianę?
  10. Jak łączyć ciemne lub czarne blaty w kuchni?

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.