Kategorie
Blog

Czarny granit – cena, zastosowanie i rodzaje

Wszystko co musisz wiedzieć o tym pięknym, eleganckim kamieniu! Czym charakteryzuje się czarny granit, ile kosztuje, jakie rodzaje czarnego granitu mamy na rynku oraz do czego go stosować! Przeczytaj poradnik!

Granit to doskonały materiał wykończeniowy, który znajduje zastosowanie w wielu pomieszczeniach. Wyróżnia się nie tylko sporą wytrzymałością na zmiany temperatur, działanie chemii i wilgoci, ale również ogromną gamą kolorystyczny. Do jednych z popularniejszych odcieni zalicza się czarny granit, który z pewnością dodaje elegancji i szyku każdemu wnętrzu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czarny granit – pasuje do wszystkiego!

Granit w kolorze czarnym pozostaje wysoce uniwersalny i pasuje praktycznie do stylistyki każdego wnętrza. W kuchni wykonuje się z niego blaty kuchenne kamienne, w łazience blaty łazienkowe, w salonie eleganckie schody z kamienia naturalnego lub kominki z kamienia naturalnego, a w całym mieszkaniu czarny granit świetnie sprawdzi się na podłogi z kamienia naturalnego czy kamienne parapety. Z dobrodziejstw czarnego granitu korzysta się nie tylko we wnętrzach, ale również poza nimi. Materiał ten pozostaje na tyle odporny i solidny, że wykonuje się z niego także rodzinne nagrobki czy schody zewnętrzne.

Granit czarny – wytrzymały na lata!

Za wyborem czarnego granitu przemawia nie tylko jego elegancki wygląd. Blaty, kominki, schody, posadzki i inne elementy wykonane z czarnego granitu doskonale znoszą intensywne użytkowanie. Wszystkie rodzaje granitu słyną z ogromnej wytrzymałości i odporności zarówno na działanie wilgoci, chemii, jak i skrajnie niskich lub wysokich temperatur. Nic dziwnego, że tak chętnie wykonuje się granitowe blaty kuchenne czy schody. Powierzchnia tego naturalnego kamienia jest wysoce odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie pozostaje łatwa w utrzymaniu czystości.

Rodzaje czarnego granitu

Obecnie w sprzedaży funkcjonuje co najmniej kilka odmian ciemnego granitu. Do najpopularniejszych zalicza się czarny granit Belfast Black lub Impala z południowej Afryki, indyjski granit Absolute Black, Warangal Black czy Black Galaxy, a także brazylijski Titanium Black lub Cosmic Black. Elementy wykonane z ciemnego granitu przyciągają wzrok i dodają przestrzeniom szlachetności oraz elegancji. Są oznaką prestiżu i profesjonalizmu.

Warto również zaznaczyć, że czarny kamień granitowy to skała pochodzenia naturalnego i ciężko doszukać się powtarzalnych wzorów na dowolnych fragmentach tego budulca. Widoczne żyłki przebiegające przez blok granitowy tworzoną zawsze oryginalne wzory. Tym samym klienci zamawiający idealnie czarny granit lub jakikolwiek inny mogą być pewni, że inwestują w całkowicie unikalny wystrój wnętrz.

Cena czarnego granitu

Za metr kwadratowy czarnego granitu trzeba zapłacić od 600 złotych wzwyż. Cena wyjściowa granitu czarnego uzależniona jest od jego pochodzenia, a także nadanej mu faktury. Ponadto koszt czarnego granitu będzie wyższy, jeżeli trzeba poddać go specjalnej obróbce, np. wywierceniu otworów. Z tego też powodu łączna cena za metr kwadratowy granitu „Black” może dosyć znacząco się wahać.

Oczywiście nie da się ukryć, że kominek, schody, blat w kuchni czy parapet wykonany z naturalnego, czarnego granitu będzie zdecydowanie droższy, w porównaniu do wielu innych materiałów, aczkolwiek trzeba pamiętać, że to właśnie granit stoi za inwestycją na długie dziesięciolecia.

Rodzaje wykończeń czarnego granitu

Ciemny kolor sam w sobie dodaje szyku i elegancji, ale wszystkie zalety czarnego granitu wydobywa się dopiero po odpowiedniej obróbce – wykończeniu. Zanim klient zdecyduje się kupić czarny granit, powinien wziąć ten aspekt pod uwagę. Obecnie kamień naturalny granit wykańcza się na różne sposoby. Jego powierzchnia może być szlifowana, satynowa, polerowana (czyli błyszcząca), a także specjalnie postarzana. Tym samym kamień naturalny czarny można dopasować do już istniejącej stylistyki wnętrza i zamówić jego konkretne wykończenie.

Chcesz przeczytać więcej naszych treści? Sprawdź:

  1. Czym jest konglomerat? Ile kosztuje? – nasze porady! 
  2. Jak wybrać grubość blatu kuchennego? – podpowiadamy!
  3. Czyszczenie blatów z marmuru – czego unikać i co stosować?
  4. Granity – rodzaje i odmiany – wszystko, co musisz wiedzieć!
  5. Łączenie blatów narożnych w kuchni – kompletny poradnik!
  6. Granit czy marmur? Cena, zalety i wady – sprawdź przed zakupem!
  7. Cena blatu z kamienia – aktualny cennik na 2023!
  8. Spieki kwarcowe na wymiar – ile kosztują?

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.