Kategorie
Blog

Rodzaje granitu – jakie odmiany znajdziemy na rynku?

Jakie są rodzaje granitu? Jakie odmiany znajdziemy na rynku? Czym różni się każdy rodzaj granitu? Czy granit wietrzeje? Wszystko co musisz wiedzieć o granicie w jednym miejscu!

Granit to niezwykle trwały i funkcjonalny materiał, który doczekał się ogromnego zastosowania. Wykonuje się z niego m.in. blaty kuchenne, podłogi lub okładziny kominków. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wyroby z granitu, warto poznać jego odmiany i cechy charakterystyczne. A zatem jakie wyróżniamy rodzaje granitu? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule!

Czym jest granit?

Granit to głębinowa skała o budowie krystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu (minerałów mieszanych z grupy skaleni) i biotytu. Granit najczęściej występuje w odcieniach szarości, niemniej bez trudu znajdziemy bloki o zabarwieniu białym, różowym, zielonym czy też czerwonym. W praktyce z granitu można wykonać elementy o dowolnej barwie i łatwo je dostosować do już istniejącej aranżacji.

Skład bloków granitowych może być bardzo zróżnicowany. Oprócz najważniejszych minerałów, czyli ortoklazu, plagioklazu, kwarcu i biotytu, w jego skład może wchodzić również:

 • amfibol;
 • muskowit;
 • różne pirokseny;
 • minerały akcesoryczne.
blaty z granitu baner cta

Jakie są rodzaje granitu?

Granit można posegregować i podzielić na wiele sposobów. Najlepiej zrobić to odnosząc się do kolorystyki bloków granitowych. Obecnie najpopularniejsze rodzaje granitów to:

Warto w tym miejscu dodać, że praktycznie każda z odmian wydobywana jest w innym zakątku świata. Przykładowo Cambrian Black pochodzi z Kanady, granit Blue Fantasy sprowadzany jest z Hiszpanii, a granity w odcieniach beżu sprowadza się z Indii.

Granit można również podzielić na odmiany:

 • granit napisowy:
 • granit karkonoski;
 • granit strzegomski;
 • granit strzeliński;
 • granit rapakiwi (granit Rapakivi);
 • Adamellit.

Czy granit wietrzeje?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy granit wietrzeje. Okazuje się, że tak i na skutek tego procesu, naturalne bloki granitowe mogą przybierać różne postacie: owalne, kuliste, gołoborza, a niekiedy kaszę granitową (w warunkach o wysokiej wilgotności) i tze. kociołki wietrzeniowe.

Szukasz granitu w Białymstoku i województwie Podlaskim?

Mamy wszystko czego potrzebujesz! Zakład kamieniarski Białystok – Emas to tradycja i znakomite wykonanie! Zobacz naszą ofertę:

Chcesz przeczytać więcej naszych treści? Sprawdź:

 1. Łączenie blatów kuchennych – wszystko, co musisz wiedzieć!
 2. Ile kosztuje konglomerat kwarcowy? – z nami wybierzesz mądrze!
 3. Grubość blatu kuchennego – czym kierować się przy wyborze?
 4. Ceny spieków kwarcowych na wymiar – podpowiadamy!
 5. Jak czyścić blaty z marmuru? – czego unikać i co stosować?
 6. Jaki kamień na kominek?
 7. Blat granitowy cena za metr – sprawdź aktualny cennik!
 8. Jaki kamień na schody zewnętrzne? – czym kierować się przy wyborze?
 9. Zalety i wady spieków kwarcowych – sprawdź przed zakupem!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.