Kategorie
Blog

Kamień naturalny na kominek – który będzie najlepszy?

Jaki kamień naturalny na kominek wybrać? Czemu służy okładzina z kamienia? Jakie korzyści daje? Zapraszamy do poradnika!

Kominek kamienny w domu to bardzo urokliwe miejsce, które nie tylko ociepla wnętrze, ale również buduje wyjątkową atmosferę spokoju i relaksu. Niestety trzeba wziąć pod uwagę to, że budowa i wykończenie kominka kamiennego nie jest tanią inwestycją. Niemniej pomimo swojej ceny, taki kominek odwdzięczy się stylowym i eleganckim wyglądem, a także sporą funkcjonalnością. Jaki kamień naturalny na kominek wybrać?

Okładzina z kamienia na kominek – korzyści

Zadaniem okładziny kamiennej na kominku jest nie tylko stylowa prezentacja całości, ale również gromadzenie i oddawanie ciepła. Kamień naturalny posiada bardzo przydatną właściwość, a mianowicie łatwo pochłania ciepło i przez długi czas je oddaje. Dzięki temu kamienna okładzina kominka działa jak bufor ciepła, a pomieszczenie jest dalej ogrzewane (chociaż w mniejszym stopniu) nawet po wygaśnięciu ognia w palenisku.

Ponadto kamień pochodzenia naturalnego – taki jak marmur czy granit – jest wysoce odporny na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie wahania temperatur. Aby ułatwić codzienne czyszczenie powierzchni, warto wybrać kamień polerowany z uwagi na jego idealnie płaską powierzchnię. Tym samym kominki z kamienia naturalnego wydają się bardzo przystępnym rozwiązaniem, które z powodzeniem przetrwa w niezmiennej formie przez wiele dziesięcioleci.

Kamień naturalny na kominek – który wybrać?

Obecnie okładziny na kominki wykonuje się z wielu różnych form kamienia. Najpopularniejsze to okładziny granitowe i marmurowe, ale równie sporym zainteresowaniem cieszą się okładziny łupkowe (idealne do wnętrz rustykalnych), okładziny z forniru kamiennego, okładziny ze spieków kwarcowych, płytek gresowych czy kamienia elewacyjnego. Który z tych materiałów wydaje się najbardziej trwałym i zarazem estetycznym?

Bez wątpienia najlepszym, ale i niestety dosyć drogim rozwiązaniem będzie okładzina granitowa na kominek. Granit to niebywale trwały i odporny kamień naturalny, który słynie z eleganckiego wyglądu. Ponadto bardzo ciężko go trwale zarysować, nie odbarwia się na skutek wysokich temperatur, a wypolerowany nie sprawia kłopotów z czyszczeniem. Świetną alternatywą może być z kolei marmur lub spieki kwarcowe.

Jeżeli szukasz sprawdzonego materiału na okładzinę kominka, skontaktuj się z nami! Ponadto wykonujemy również blaty kuchenne kamienne, schody z kamienia i podłogi z kamienia naturalnego.

Sprawdź również:

  1. Dlaczego warto wybrać granit na kominek?
  2. Jak czyścić blat marmurowy?
  3. Co lepsze na blat kuchenny: granit czy marmur?
  4. Czarny granit – cena, zastosowanie, rodzaje
  5. Jak łączyć blaty narożne?
  6. Rodzaje granitu
  7. Jaki wybrać kamień na schody zewnętrzne?
  8. Kamienne blaty kuchenne, cennik!
  9. Cennik spieków kwarcowych

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.