Kategorie
Blog

Jaki kamień na schody zewnętrzne wybrać?

Jak wybrać najlepszy kamień na zewnętrzne schody? Jakie powinien mieć cechy? Jakie rodzaje kamienia można wybrać? Zapraszamy do poradnika!

Schody zewnętrzne są bardzo ważnym elementem każdego domu, budynku czy infrastruktury miejskiej. Przede wszystkim zapewniają one bezpieczny dostęp do budynku, ale także mają duży wpływ na estetykę całej posesji i najbliższej przestrzeni. Wybór odpowiedniego kamienia na schody zewnętrzne jest zatem niezwykle istotny.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamienia na schody zewnętrzne oraz omówimy najpopularniejsze rodzaje kamieni, które są stosowane w takim celu.

schody z kamienia baner cta

Jaki powinien być kamień na schody zewnętrzne?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kamienia na schody zewnętrzne to m.in.:

Wytrzymałość

Kamień na schody zewnętrzne musi być odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak woda, mróz, wiatr i promieniowanie UV. Dlatego należy wybierać kamienie, które są bardzo odporne na erozję, a jednocześnie posiadają wysoką twardość. To właśnie ona determinuje odporność kamienia na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a ryzyko powstania takich defektów jest w przypadku schodów zewnętrznych bardzo wysokie.

Właściwości antypoślizgowe

Schody zewnętrzne są narażone na wilgoć i mogą być bardzo śliskie, co zwiększa ryzyko upadków. Dlatego ważne jest, aby kamień, z którego wykonane będą schody, posiadał właściwości antypoślizgowe, a jednocześnie zachowywał wysoki poziom estetyki. Istotne jest tutaj dobranie głębokości frezów na powierzchni kamienia lub jego faktury (nie mogą być polerowane).

Estetyka

Schody zewnętrzne to jeden z najbardziej widocznych elementów posesji, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Kamień na schody powinien pasować do stylu budynku oraz do ogólnego charakteru posesji. W końcu to właśnie schody rzucają się w oczy jako jeden z pierwszych elementów, tuż po przybyciu na miejsce.

Rodzaje kamieni na schody zewnętrzne

Przedstawiamy nasze propozycje kamieni, które doskonale sprawdzą się na zewnętrzne schody z kamienia naturalnego.

Granit

Granit to jeden z najczęściej stosowanych kamieni na schody zewnętrzne. Jest bardzo twardy, odporny na erozję i odpowiednio wykończony posiada wysoką antypoślizgowość. Ponadto jest dostępny w różnych kolorach i wzorach, co umożliwia dopasowanie go do praktycznie każdej przestrzeni. W innym artykule opisujemy jakie są rodzaje granitu – sprawdź koniecznie!

Piaskowiec

Piaskowiec to kamień, który bardzo dobrze sprawdza się na schodach zewnętrznych. Jest twardy, odporny na erozję i posiada wysoką antypoślizgowość (oczywiście nie może być polerowany). Klienci łatwo znajdą piaskowiec wpisujący się w ich oczekiwania, ponieważ na rynku można znaleźć mnóstwo wariantów kolorystycznych tego kamienia, idealnych zarówno do użytku wewnętrznego, jak i na zewnątrz budynków.

Bazalt

Bazalt to kamień naturalny, który również jest bardzo odporny na erozję i odporny na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Posiada doskonałe właściwości antypoślizgowe, co sprawia, że jest idealny do stosowania na schodach zewnętrznych. Jest dostępny w ciemnych kolorach, co może dodatkowo podkreślić charakter budynku i obecną stylistykę najbliższej przestrzeni (trzeba tylko wziąć pod uwagę fakt, że ciemny kolor powierzchni wpływa na oddawanie ciepła w słoneczne dni).

Trawertyn

Trawertyn to kamień, który charakteryzuje się porowatą strukturą. Jest to kamień miękki, co oznacza, że jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż np. granit czy bazalt. Niemniej jednak, trawertyn jest bardzo popularny ze względu na swoją estetykę – posiada wiele nierówności, przebarwień i ciekawych faktur. Materiał ten może być stosowany również we wnętrzach.

Kwarcyt

Kwarcyt to kamień o bardzo dużej twardości, co oznacza, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i erozję. Ponadto, kwarcyt jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, co sprawia, że jest on często wykorzystywany na schodach zewnętrznych. Użytkownicy z pewnością docenią szeroką gamę kolorystyczną tej odmiany kamienia naturalnego i bez trudu dopasują schody kwarcytowe do panującej stylistyki otoczenia.

Sprawdź nasze usługi!

Jeżeli szukasz wysokiej jakości kamienia na schody zewnętrzne – koniecznie sprawdź naszą ofertę produktową. Zapewniamy szeroką gamę kolorystyczną wybranych materiałów, profesjonalne usługi doradcze i fachowe usługi montażu oraz obróbki kamienia. Oprócz schodów z kamienia, wykonujemy również blaty kuchenne kamienne, kominki z kamienia naturalnego oraz podłogi z kamienia naturalnego.

schody z kamienia baner cta

Chcesz więcej artykułów? Przeczytaj:

  1. Jaki kamień na kominek będzie najlepszy?
  2. Łączenie blatów kuchennych pod kątem
  3. Rodzaje granitu
  4. Jak dobrać grubość blatów kuchennych?
  5. Co to jest konglomerat?
  6. Jak czyścić blaty z marmuru?
  7. Ile kosztują kamienne blaty do kuchni?
  8. Spieki kwarcowe – ceny i zastosowanie

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.